تاريخ : | | نویسنده : 24paypal

 

 

 

منابع طبیعی

 

 

یك كارشناس آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: از این به بعد زمین های منابع طبیعی در قالب طرح های طولانی مدت ۵۰ و ۹۹ ساله به صورت اجاره و بدون صدور سند واگذار می شود.

سید ابوالفضل میرقاسمی  اظهار داشت: زمزمه های «وزارت آب، كشاورزی و محیط زیست» زمانی كلید خورد كه سازمان محیط زیست، طی نامه ای به رئیس جمهور اعلام كرده بود، منابع طبیعی به وظایف حاكمیتی خودش به خوبی عمل نكرده است.

این كارشناس آبخیزداری افزود: موضع وزیر جهاد كشاورزی در واكنش به آن مطرح كردن موضوع وظیفه واگذاری زمین به سازمان امور اراضی بود.

وی گفت: ظاهرا این سیاست برای جلوگیری از تفویض اختیارات زمین های منابع طبیعی به سازمان محیط زیست از سوی وزیر اتخاذ شده است.

میرقاسمی گفت: سازمان منابع طبیعی سالانه ۱۲۰ هزار هكتار تخصیص زمین دارد و سازمان امور اراضی ۴۰ هزار هكتار را در قالب ماده های ۳۱ و ۳۲ واگذار می كند.

وی افزود: ۱۳۵ میلیون هكتار اراضی ملی در كشور وجود دارد و صرفا به دلیل اینكه سالانه ۴۰ هزار هكتار زمین واگذار می شود تمام اختیارات اراضی ملی را نباید به سازمان امور اراضی تفویض كرد.

میرقاسمی گفت: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری كشور وظیفه صیانت از اراضی ملی در قالب طرح های مرتع داری، جنگلداری و بیابانزدایی را دارد و همچنین باید از متعرضان به این اراضی هم جلوگیری كند و لازمه این كار این است كه اختیارات این زمینها دست سازمان باشد.

میرقاسمی گفت: اگرچه طرح تفویض اختیارات واگذاری زمین به سازمان امور اراضی در حد رسانه ای است اما اگر این طرح عملی شود همه كارهای سازمان جنگل ها و منابع طبیعی قفل می شود زیرا این سازمان وظیفه صیانت از این زمین ها را دارد، اما هیچ اختیار و مالكیتی نخواهد داشت.

وی گفت: سازمان جنگل ها باید با آفات و بیماریها مقابله كند، طرح های سوخت رسانی، سوخت فسیلی، حفاظت های بیولوژیكی را انجام دهد.

میرقاسمی در مورد سیاست جدید واگذاری زمین گفت: از این به بعد زمین های واگذاری به صورت زمان دار، ۵۰ ساله و ۹۹ ساله بوده و سند صادر نخواهد شد.

وی گفت: این طرح باعث می شود كه بهر ه بردار نتواند دخل و تصرف كند، زمین ها را خرد كند یا انگیزه رانت خواری داشته باشد.

وی گفت: همچنین قرار است طرح های جنگل كاری، نهال كاری در راستای اصل ۴۴ به بخش خصوصی واگذار شود.

میرقاسمی گفت: هم اكنون برای ۶۰ هزار هكتار جنگل، یك محافظ داریم كه معلوم است چگونه محافظت خواهد شد اما اگر به بخش خصوصی واگذار شود نظارت و اجرا بهتر خواهد شد.

این كارشناس با اشاره به اجرای ناموفق طرح طوبی در گذشته گفت: اگر زمین ها به آدمهای صاحب نفوذ یا به اصطلاح سامسونت به دست انجام شود باز به آینده طرح طوبی دچار خواهد شد.

میرقاسمی گفت: در حال حاضر ۸۶ میلیون هكتار مرتع داریم كه بخشی از آن كم بازده و فقیر بوده و قابلیت احیاء هم ندارند بنابراین برای حفظ آب و خاك و كمك به اقتصاد كشور مناسب است در قالب طرحهای علوفه كاری، درختكاری، كشاورزی واگذار شود اما نحوه واگذاری و اینكه به چه كسانی باید واگذار شود مهم تر از واگذاری است...../تحلیل:فارسرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.