تاريخ : | | نویسنده : 24paypal

ترجمه فارسی نهج البلاغه در گريز از دنيا
خدا را بر نعمتهايي که عطا فرمود ستايش مي‏کنيم و در کارهاي خود از او ياري مي‏جوييم، از او سلامت در دين را خواهانيم آنگونه که تندرستي بدن را از او درخواست داريم
پرهيز از دنياپرستي
اي بندگان خدا، شما را به ترک دنيايي سفارش مي‏کنم که شما را رها مي‏سازد، گرچه شما جدايي از آن را دوست نداريد، دنيايي که بدنهاي شما را کهنه و فرسوده مي‏کند با اينکه دوست داريد همواره تازه و پاکيزه بمانيد. شما و دنيا به مسافراني مانيد که تا گام در آن نهاده، احساس دارند به پايان راه رسيدند، و تا قصد رسيدن به نشاني کرده‏اند، گويا بدان دست يافتند، در حالي که تا رسيدن به هدف نهايي هنوز فاصله‏هاي زيادي است. چگونه مي‏تواند به مقصد رسد کسي که روز معيني در پيش دارد؟ و از آن تجاوز نخواهد کرد! مرگ به سرعت او را مي‏راند، و عوامل مختلف او را برخلاف خواسته خود از دنيا جدا مي‏سازند.
روش برخورد با دنيا
پس در عزت و ناز دنيا بر يکديگر پيشي نگيريد، و فريب زينتها و نعمتها را نخوريد و مغرور نشويد، و از رنج و سختي آن نناليد، و ناشکيبا نباشيد، زيرا عزت و افتخارات دنيا پايان مي‏پذيرد، و زينت و نعمتهايش نابود مي‏گردد، و رنج و سختي آن تمام مي‏شود، و هر مدتي و مهلتي در آن به پايان مي‏رسد، و هر موجود زنده‏اي به سوي مرگ مي‏رود آيا نشانه‏هايي از زندگي گذشتگان که برجا مانده شما را از دنياپرستي باز نمي‏دارد؟ اگر خردمنديد!! آيا در زندگاني پدران شما آگاهي و عبرت‏آموزي نيست؟ مگر نمي‏بينيد که گذشتگان شما باز نمي‏گردند؟ و فرزندان شما باقي نمي‏مانند؟ مگر مردم دنيا را نمي‏نگريد که در گذشت شب و روز حالات گوناگوني دارند؟ يکي مي‏ميرد و بر او مي‏گريند، و ديگري باقيمانده به او تسليت مي‏گويند، يکي ديگر بر بستر بيماري افتاده ديگري به عيادت او مي‏آيد، و ديگري در حال جان کندن است، و دنياطلبي در جستجوي دنياست که مرگ او را درمي‏يابد، و غفلت زده‏اي که مرگ او را فراموش نکرده است، و آيندگان نيز راه گذشتگان را مي‏پويند. به هوش باشيد، مرگ را که نابودکننده لذتها و شکننده شهوتها و قطع‏کننده آرزوهاست، به هنگام تصميم بر کارهاي زشت، به ياد آوريد، و براي انجام واجبات، و شکر در برابر نعمتها و احسان بي‏شمار الهي، از خدا ياري خواهيد. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) نَحْمَدُهُ عَلى ما کانَ، وَ نَسْتَعِينُهُ مِنْ أَمْرِنا عَلى ما يَکُونُ، وَ ‏نَسْأَلُهُ‏ ‏الْمُعافاةَ ‏فِى‏ ‏الْأَدْيانِ‏ ‏کَما ‏نَسْأَلُهُ‏ ‏الْمُعافاةَ ‏فِى‏ ‏الْأَبْدانِ‏.
عِبادَ اللَّهِ أُوْصِيکُمْ بِالرَّفْضِ لِهذِهِ الدُّنْيا التَّارِکَةِ لَکُمْ وَ إِنْ لَمْ تُحِبُّوا تَرْکَها، وَ الْمُبْلِيَةِ لِأَجْسامِکُمْ وَ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ تَجْدِيدَها، فَإِنَّما ‏مَثَلُکُمْ‏ ‏وَ ‏مَثَلُها ‏‏کَسَفْرٍ‏ ‏سَلَکُوا ‏سَبِيلًا، فَکَأَنَّهُمْ قَدْ قَطَعُوهُ، وَ ‏أَمُّوا عَلَماً فَکَأَنَّهُمْ قَدْ بَلَغُوهُ، وَ کَمْ عَسَى ‏الْمُجْرِى‏ ‏إِلَى‏ ‏الْغايَةِ أَنْ يُجْرِىَ إِلَيْها حَتّى يَبْلُغَها، وَ ما عَسى أَنْ يَکُونَ بَقاءُ مَنْ لَهُ يَوْمٌ لا يَعْدُوهُ، وَ طالِبٌ حَثِيثٌ مِنَ الْمَوْتِ ‏يَحْدُوهُ‏ وَ مُزْعِجٌ فِى الدُّنْيا حَتّى يُفارِقُها رَغْماً، فَلا تَنافَسُوا فِى عِزِّ الدُّنْيا وَ فَخرِها، وَ لا تُعْجَبُوا بِزِينَتِها وَ نَعِيمِها، وَ لا تَجْزَعُوا مِنْ ضَرَّائِها وَ بُؤْسِها. فَإِنَّ عِزَّها وَ فَخْرَها إِلَى انْقِطاع، ‏وَ ‏زِينَتَها وَ نَعِيمَها إِلى زَوالٍ، وَ ضَّراءَها وَ بُؤْسَها إِلى ‏نَفادٍ، وَ کُلُّ مُدَّةٍ فِيها إِلَى انْتِهاءٍ، وَ کُلُّ حَىٍّ فِيها إِلى فَناءٍ. أَوَ لَيْسَ لَکُمْ فِى اثارِ الْأَوَّلِينَ ‏‏مُزْدَجَرٌ‏؟ وَ فِى ابائِکُمُ الْماضِينَ تَبْصِرَةٌ وَ مُعْتَبَرٌ إِنْ کُنْتُمْ تَعْقِلُونَ؟! أَوَلَمْ تَرَوْا إِلَى الْماضِينَ مِنْکُمْ لا يَرْجِعُونَ؟ وَ إِلَى الْخَلَفِ الْباقِينَ لا يَبْقُونَ، أَوَلَسْتُمْ تَرَوْنَ أَهْلَ الدُّنْيا ‏يُمْسُونَ‏ ‏و ‏يُصْبِحُونَ‏ عَلى أَحْوالٍ شَتّى: فَمَيِّتٌ يُبْکى وَ اخَرُ يُعَزّى، وَ صَرِيعٌ مُبْتَلى، وَ عائِدٌ يَعُودُ، وَ اخَرُ ‏بِنَفْسِهِ‏ ‏يَجُودُ، وَ طالِبٌ لِلدُّنْيا وَ الْمَوْتُ يَطْلُبُهُ، وَ غافِلٌ وَ لَيْسَ بِمَغْفُولٍ عَنْهُ، وَ ‏‏عَلى‏ ‏‏أَثَرِ‏ ‏‏الْماضِى‏‏ ‏ما ‏يَمْضِى‏ ‏الْباقِى‏. أَلا فَاذْکُرُوا هادِمَ اللَّذَّاتِ، وَ مُنَغِّصَ الشَّهَواتِ، وَ قاطِعَ الْأُمْنِيَّاتِ، عِنْدَ ‏‏الْمُساوَرَةِ‏ لِلْأَعْمالِ الْقَبِيحَةِ، وَ اسْتَعِينُوا اللَّهَ عَلى أَداءِ واجِبِ حَقِّهِ، وَ ما لا يُحْصى مِنْ أَعْدادِ نِعَمِهِ وَ إِحْسانِهِ.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.