طرح آمریکا: مبادله سوخت هسته ای برای نیروگاه بوشهر

 

انگلیس و فرانسه مخالف طرح آمریکا برای مبادله سوخت هسته ای با ایران هستند.به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، آمریکا در حال تهیه پیشنهادی است که براساس آن ایران، دو هزار کیلوگرم  اورانیوم کم غنی شده خود را با سوخت هسته ای مبادله کند.

 

براساس این طرح ، ایران می بایست اورانیوم کم غنی شده خود را برای تبدیل به سوخت هسته ای به روسیه منتقل کند تا در تغذیه نیروگاه اتمی بوشهر  استفاده شود.

روزنامه لوموند در این باره نوشت که انگلیس و فرانسه با این موضوع مخالفت کرده اند.

"روبرت اینهورن" کارشناس مسائل گسترش هسته ای در وزارت خارجه آمریکا این پیشنهاد هسته ای را برای ایران مطرح کرده و آمریکا نیز قبل از فرانسه و انگلیس، این طرح را با کشورهای روسیه و چین به بحث گذاشته است.

آمریکا در طرح جدید خود همچنین طرح گذشته مبادله 1200 کیلوگرم اورانیوم کم غنی شده در خارج از ایران را احیا کرده که براساس آن ایران می بایست اورانیوم کم غنی شده خود را برای تولید سوخت هسته ای به روسیه و از آنجا به فرانسه بفرستد.

براساس طرح جدید آمریکا، ایران می بایست 30 کیلوگرم اورانیوم غنی شده به میزان 20 درصد را نیز واگذار کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این موضوع وجود چنین پیشنهادی را رد یا تایید نکرد.

"فیلیپ کراولی" ادامه داد: مذاکره کننده آمریکایی پیشنهاد قبلی مبادله 1200 کیلوگرم اورانیوم کم غنی شده ایران با سوخت هسته ای را مورد بازنگری قرار می دهد. کشورهای 5+1 در این باره از لحاظ مقدماتی توافق دارند و مقامات این شش کشور روز پنجشنبه گذشته  تلفنی باهم گفت وگو کردند.

این گزارش ادامه می دهد: این آسان نیست که لندن و پاریس آخرین طرف هایی باشند که از این طرح آگاه می شوند. فرانسه و انگلیس همچنین این طرح را رد می کنند زیرا مشروعیتی را به عملکرد هسته ای ایران می دهد.

کشورهای 5+1 متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) به علاوه آلمان پیش از این طرحی را برای مبادله 1200 کیلوگرم اورانیوم 5 درصد غنی شده ایران در مقابل دریافت میله های سوختی مطرح کردند ولی ایران آن را در ابتدا رد کرد ولی پس از آن با میانجیگری ترکیه و برزیل، بیانیه ای در تهران امضا شد و ایران موافقت خود را تحت شرایطی با این مبادله در خاک ترکیه اعلام کرد.

هدف از این طرح، تامین سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی - پزشکی تهران بود.

البته آمریکا و قدرت های غربی در آن مقطع، این توافق را رد کرده و قطعنامه جدید تحریم ایران را در شورای امنیت به تصویب رساندند.

با این حال در پیشنهاد هسته ای جدید آمریکا هدف از مبادله اورانیوم کم غنی شده ایران، تامین سوخت هسته ای نیروگاه بوشهر اعلام شده است.

نیروگاه اتمی بوشهر با هدف تامین برق، توسط روسیه ساخته شد و  هم اکنون در مرحله راه اندازی قرار دارد .

براساس قراردادهای موجود میان تهران و مسکو، سوخت نیروگاه بوشهر برای دو سال تامین شده است. ایران در این قراردادها متعهد به بازگرداندن سوخت مصرف شده در نیروگاه بوشهر به روسیه شده است.

با این حال مشخص نیست در طرح جدید هسته ای آمریکا تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.../عصر ایرانرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.