دادستان کل کشور طي نامه‌اي به معاون اول رييس جمهور، ضمن هشدار نسبت به وضعيت ورود بي رويه اسباب بازي به کشور، بر ضرورت توجه به پيامدهاي اقتصادي ـ فرهنگي و اجتماعي آن تأکيد کرد.


به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين دري نجف آبادي در اين نامه تصريح کرده است: بنا بر آمار اعلامي مراجع خبري مبني بر اين‌که ايران سومين وارد کننده اسباب بازي در جهان است، لازم است ضمن هشدار نسبت به ورود به رويه اين اقلام به کشور، نکاتي پيرامون پيامدهاي منفي اين مسأله يادآور شوم:


الف ـ از حيث فرهنگي ـ اجتماعي:


ورود بي رويه اين قبيل اسباب بازي‌هاي وارداتي که متأسفانه اغلب از مراجع غيررسمي( عمدتاً بصورت قاچاق) وارد کشور مي‌شود مخاطرات فرهنگي ـ اجتماعي مخربي به دنبال خواهد داشت تحقيقاً نبايد انتظار داشت که وارد کنندگان اين اقلام به جز جنبه‌هاي سوداگرانه اقتصادي، دغدغه فرهنگي و ارزشي داشته و به موازين و استانداردهاي لازم ملتزم باشند؛ بطور قطع نبايد شخصيت و هويت نسل نو و کودکان و نوجوانان در فرآيند ورود بي ضابطه ابزار و اسباب بازي به کشور، موجب بحران شده و در روند شکل گيري شخصيت نونهالان کشور خدشه‌هاي جبران ناپذير وارد سازد؛ بنظر مي‌رسد نهادهاي فرهنگي بايد واکنش متنابهي نسبت به اين مقوله داشته و استراتژي‌هاي لازم ـ راهگشا و ملموسي را به نحو شايسته و مخاطب شناسانه و زمان باورانه ـ اتخاذ دارند.


چهره سازي شخصيت‌هايي چون « باربي ـ بت من ـ اسپايدرمن ـ هري پاتر و .... ـ ورود بي حساب CD بازي‌هاي رايانه‌اي و فيلمهاي سينمايي ناموجه و ... همه و همه زنگ خطري است که به مسئولان کشور و بخصوص کارگزاران عرصه فرهنگ نهيب مي‌زند؛ بالتبع در برابر اين هجمه‌ها که عمدتاً کودکان و نوجوانان و طيفي که در معرض شکل گرفتن شخصيت خود هستند را در بر ميگيرد؛ بايد در درجه اول به کار ايجابي و جايگزين سازي مناسب و متناسب روي آورد؛ با امعان نظر به پتانسيلهاي محدودي که براي اعمال اراده خود در تعامل با جهان ارتباطات داريم بايد ضمن استفاده از رويکردهاي ايجابي در صورت امکان از تاکتيک‌هاي سلبي نيز بهره برد.


ب ـ از حيث اقتصادي و بازرگاني:


طاق زدن سرمايه ملي کشور با کالاهاي بنجل وارداتي ـ تشريفاتي و فاقد وجوب (چون اسباب بازي‌هاي با تاريخ مصرف کم و کيفيت پايين) از جمله مسائل بسيار قابل تأمل و تا حدودي تکان دهنده است.


جا دارد برآورد شود منابع ارزي کشور با چه منطقي و بر اساس چه محاسبه‌اي مبدل به اين اقلام بي مصرف مي‌شود؟ ارگان‌هاي مختلف اقتصادي ـ بازرگاني ـ گمرکات و ... ( بخش خصوصي و دولتي) نسبت به اين قبيل موارد چه اقداماتي بايد مبذول دارند ؟!


مضافاً اينکه در اين سيل کوبنده ورود اسباب بازي به کشور، اولين ضربه اقتصادي به کالاهاي توليد داخل و اقلامي که با فرهنگ و هويت اين کشور مأنوس هستند مي شود و لذا با اين حجم يکطرفه، اندک واحدهاي توليدي بدليل نداشتن بازار مناسب و عدم حمايت مقتضي، مضمحل شده و از گردونه اخراج مي شوند. چرا که با سطح محدود توليدات نمي توان حضور رقابتي در بازار داشته و به کيفيت ارتقاء بخشيد.


د ـ از حيث زيست محيطي ـ بهداشتي :


مواد بکار گرفته شده در اسباب بازي ها عمدتا از استاندارد لازم برخوردار نبوده و بنا بر اخبار منتشره، آلودگيهايي در آنها مشاهده مي شود ـ عدم بازگشت به چرخه محيط زيست و خطرناک بودن بعضي از اين اجناس براي سلامت کودکان (بروز عوارض پوستي و ...) نيز بارها مطرح شده است.


ه ـ از حيث تربيتي ـ آموزشي:


عمده متخصصان تربيتي و روانشناسان و جامعه شناسان ، دوران کودکي را ـ دوران شکل پذيري شخصيت افراد تلقي كرده و بر ضرورت سرمايه گذاري خانواده و نهادهاي فرهنگي ـ اجتماعي در امر ارتقاي تربيتي نونهالان در فرآيند بازسازي و به سازي اجتماعي تأکيد دارند؛


لازم است بررسي شود در اين عرصه خطير ـ سرنوشت ساز و مهم چه اقداماتي انجام مي شود؟


آيا مي توان با تجويز ورود اين دست اقلام وارداتي ـ فاقد هر گونه سنخيت و تجانس با هويت بومي و ملي و ديني ما به اين راه و رهاوردهاي آن اميد بست ؟


آيا مي توان نسبت به فرهنگ نانوشته ملي که سينه به سينه منتقل شده و رواست از سنين طفوليت براي اتصال ارزشها و انتقال آرمانها و تبادل پيامها اهتمام روش مندي صورت پذيرد، دست روز دست گذاشته و بي تفاوت از کنار آن عبور کرد؟


ـ تجسم چهره هاي کريه و غير انساني ـ اصوات ناموزون ـ مضامين نامناسب ـ خشونت و بداخلاقي و بي اخلاقي ـ تصوير نمودن الگوهايي با پوشش نامناسب و ... و ... همه تصوير ناموجهي از اين شرايط ترسيم مي کند؛


لذا با عنايت به رهنمودهاي داهيانه رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر ضرورت « نوآوري و شکوفايي» در سال جديد و با امعان نظر به تأکيدات معظم له نسبت به خارج کردن فرهنگ از محجوريت و مظلوميت و نيز با دغدغه و دلسوزي که از آن مقام محترم در زمينه مسائل فرهنگي سراغ داريم، خواهشمندست دستور فرماييد نسبت به موضوع مزبور تصميمات و اقدامات بايسته و شايسته اي مبذول شود تا انشاء الله بتوانيم فرهنگ فاخر و فخيم ايران اسلامي و ارزشهاي والاي انقلابي و اسلامي ملت سرفراز ايران را به نحو احسن به نسل نو و نونهالان و آينده سازان کشور منتقل نماييم و انشاء الله انقلاب ما از گزند عوارض و مشکلات بحول الهي مصون ماند که بفرموده امام راحل ( قدس سره الشريف):


« راه اصلاح يک کشور اصلاح فرهنگ آن است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.