تاريخ : | | نویسنده : 24paypal


كشورما در كمربند زلزله خيز جهان مستقر شده و از آن گريزي نيست بنابراين به جاي نگراني مداوم و استرس ناشي از آن بايد به سمت راه حل‌ها برويم

تهران لرزيد و يك بار ديگر ترس از لرزه‌هاي سنگين‌تر را در اذهان باز توليد كرد حالا مردم باز هم به ياد زلزله‌هاي بم و رودبار وقتي شب به رخت خواب مي‌روند چشم به سقف خانه خود دوخته و از ‌اين‌كه ممكن است‌ اين سقف تا فردا ديگر بالاي سرشان نباشد با استرس چشم بر روي هم مي‌گذارند. به هر حال بايد پذيرفت كه تهران بر روي چندين گسل بزرگ و كوچك قرار گرفته و هر لحظه ممكن است ‌اين گسل‌ها فعال شده و با جابه‌جايي گازهاي متراكم زمين پايتخت به لرزه درآيد. البته بايد شاكر بود كه‌اين‌گونه زلزله‌ها به عنوان عامل تأخيري موجب عقب افتادن زلزله بزرگتر مي‌شوند و با خروج بخشي از گازهاي متراكم آن اتفاق ناگوار عقب مي‌افتد. بدين ترتيب بايد گفت فعلاً جاي نگراني نيست و البته جاي بسي خوشحالي دارد كه زلزله كوچكي در مقياس ريشتر به آرامي‌شهر را تكان داده است.

علاوه بر‌اين رئيس ستاد حوادث غير مترقبه استان تهران در خصوص زلزله اخير گفته است: زلزله روز شنبه زمين لرزه‌اي مستقل بوده و كارشناسان خطر احتمال وقوع زلزله‌هاي پس از آن را رد كرده‌اند.

محمد رضا محمودي تصريح كرده است: ‌اين زلزله، موجب آزادسازي انرژي درون زمين شده است و كارشناسان خطر احتمال وقوع زلزله‌هاي پس از آن را رد كرده‌اند، اما به‌ اين معني نيست كه مردم تهران فكر كنند هيچگاه در تهران زلزله‌اي اتفاق نمي‌افتد. وي تأكيد كرده است: ‌اين زلزله بايد هوشياري ما را بيشتر كند و بدانيم كه تهران در كمربند زلزله واقع شده و هميشه احتمال وقوع زمين‌لرزه در آن وجود دارد.

از سوي ديگر معاون پژوهشي پژوهشگاه زلزله‌شناسي در ‌اين‌ باره تأكيد كرده است: با وجود ‌اين كه زلزله 4 ريشتري تهران را لرزانده است‌ اما تاكنون شاهدي براي وقوع زمين‌لرزه‌اي بزرگ‌تر وجود ندارد، ولي احتمال وقوع پس لرزه‌هايي با بزرگاي كم‌تر در تهران وجود دارد.
مهدي زارع در ادامه مي‌گويد: طبيعي است كه بعد از هر زمين‌لرزه‌اي پس‌لرزه وجود داشته باشد و به طور معمول پس‌لرزه‌ها كوچك‌تر و ضعيف‌تر از زمين لرزه اصلي هستند.

معاون پژوهشگاه بين‌المللي زلزله‌شناسي مي‌گويد: ما هميشه هشدار داده‌ايم و هم اكنون هم هشدارهاي خود را تكرار مي‌كنيم، تهران مكاني خطرناك و زلزله‌خيز است و هميشه احتمال وقوع زلزله در آن وجود دارد.

آري كشورما در كمربند زلزله خيز جهان مستقر شده و از آن گريزي نيست بنابراين بجاي نگراني مداوم و استرس ناشي از آن بايد به سمت راه حل‌ها برويم. اما چگونه شايد در هيچ كجاي جهان به اندازه شرق آسيا زمين لرزه با خون و پوست مردم عجين نباشد. به تعبيري اگر ما هر از چند گاهي زلزله‌هاي 4 تا 6 ريشتري را تجربه مي‌كنيم، مردم شرق آسيا هر ماه چند زمين لرزه از ‌اين جنس را شاهد هستند. در بسياري از موارد حتي زلزله‌هاي بزرگتر را احساس كرده ولي نمي‌شنوند كه كسي از بابت آن آسيب ببيند. اين در حالي است كه با زمين لرزه‌اي به مراتب كوچكتر در‌ايران، آسيب‌هاي مالي و جاني فراواني به مردم وارد مي‌شود. يقيناً زمين لرزه محصول فرايندي مشخص بوده و تفاوتي ميان زمين لرزه‌هاي ‌ايران و يا حتي برخي كشورهاي همسايه مثل تركيه كه البته آنها هم در وقايع مشابه تلفات زيادي مي‌دهند با شرق آسيا نيست بلكه به دليل تناوب ‌اين پديده در آن مناطق همواره آمادگي لازم در بين مردم و مسئولين ‌اين كشورها حفظ شده و در عين حال سازه‌هاي به كار رفته دربافت شهري و روستايي آنها در برابر زمين لرزه مقاوم است. لذا مشكل را بايد در ساخت و ساز غير‌ايمن در كشور جست. هم اكنون بخش عمده‌اي از بافت‌هاي موجود در محله‌هاي جنوبي شهر فرسوده بوده و عمر برخي از بناهاي‌ اين منطقه به قدري زياد است كه مي‌توان آنها را با بناهاي تاريخي ميراث فرهنگي مقايسه كرد. بر اساس آمارها 75 محله قديمي‌ تهران بافت فرسوده در وضعيت بحراني دارد كه بايد گفت با لرزه‌هايي كمي‌بيشتر از زلزله روز شنبه تمامي ‌آنها فرو ريخته و فاجعه‌اي تلخ به بار مي‌آورد. طي سال‌هاي اخير‌ اين نياز به خوبي احساس شده و تلاش‌هاي بسياري براي حل‌ اين مشكل صورت گرفته و تشويق‌هاي بسياري نيز براي دارندگان سازه‌هاي فرسوده در نظر گرفته شده است تا به باز سازي منازل خود ترغيب شده و يا آن را به انبوه سازان بفروشند ولي هنوز نتيجه حاصله از ‌اين وعده‌ها راضي‌كننده نبوده و كماكان وضعيت بافت‌هاي جنوب شهر قرمز است. در همين زمينه عضو كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي‌شهر تهران مي‌گويد: در حال حاضر قوانين لازم براي اصلاح مشكلات بافت‌هاي فرسوده وجود دارد و مشكلي در قانون‌گذاري نداريم.

پروين احمدي‌نژاد با بيان‌اين‌كه موضوع بافـت‌هاي فرسوده براي اعضاي شوراي شهر از اهميت بالايي برخوردار است، تاکیدمي‌كند: شوراي شهر همواره پيگير‌اين موضوع بوده اما رفع مشكل بافت‌‌هاي فرسوده بايد در عمل تحقق يابد. وقت آن رسيده است كه نسبت به‌اين موضوع اقدام جدي‌تري صورت پذيرد.

وي مي‌گويد: در حال حاضر وضعيت بافت‌هاي فرسوده در تهران شرايط مطلوبي ندارد و تهديدي براي شهروندان تهراني به شمار مي‌آيد. شوراي شهر در‌اين اواخر حتي پا را از‌اين فراتر گذاشته و تسهيلات فوق‌العاده‌اي را تصويب كرده است. بر اساس‌اين مصوبه مالكان پلاك‌هاي ريزدانه فرسوده با مساحت عرصه زير 50 متر، مي‌توانند در ازاي واگذاري رايگان ملك خود به شهرداري صاحب خانه 60 متري شوند. در‌اين زمينه اما يك راه كار ديگر نيز وجود دارد و آن‌ايجاد هوشياري و بيداري در جامعه و آموزش راه‌هاي كاهش تلفات است. مانورهايي كه اخيراً در مدارس و مراكز آموزشي براي دانش آموزان در نظر گرفته شده و فرا گرفتن اقداماتي كه در هنگام زلزله هركسي بايد انجام دهد، مي‌تواند راهكاري جدي براي‌اين پديده ناخوشايند باشد.هم اكنون اغلب كشورهاي شرق آسيا كه همچون ما در كمربند زلزله‌خيز جهان هستند دروسي را به‌اين منظور در كتب درسي خود گنجانده و آموزش مقابله با چنين پديده‌هايي را از سطح مدارس ابتدايي شروع مي‌كنند زيرا براي‌اينگونه كشورها و همچنين ما بديهي است كه گسل‌هاي موجود در جاي جاي كشور ظرفيت‌ايجاد زمين لرزه را داشته و همين امر مي‌تواند براي‌اين كشورها به مراتب خطرناكتر از هر خطري باشد.اين امر نه فقط يك حادثه تأسف بار كه يك تهديد بالقوه نزديك به فعل است. شايد يكي از مواهب زلزله اخير تهران به صدا درآوردن زنگ خطر براي مردم و مسئولين باشد كه به گوش بود و ‌اين علائم را دريافت كنند.
رئيس كمیسيون توسعه و عمران شوراي اسلامي‌شهر تهران در‌ اين باره گفته است: زلزله‌اي كه چند روز پيش با 4 ريشتر تهران را لرزاند، بايد هشداري براي مديريت شهري باشد.

حمزه شكيب مي‌گويد: بايد ‌اين حادثه طبيعي را جدي‌تر گرفت و براي مقابله با آن و كاهش خطرات آن برنامه‌ريزي‌هاي لازم را داشته باشيم، در حال حاضر شرايط ما در وضعيت مطلوبي نيست. وي عنوان مي‌كند: براي زلزله‌اي كه اتفاق افتاد حالت‌هاي مختلفي را مي‌توان پيش‌بيني كرد چرا كه ممكن است پيش‌لرزه يا زلزله اصلي باشد. براي ‌اين فاز از حادثه پيشنهاد ما به عنوان نماينده‌هاي مردم در شوراي اسلامي‌ شهر تهران ‌اين است كه مديريت شهري و ستاد مديريت بحران برنامه‌ ريزي‌هاي خود را براي زلزله احتمالي ديگر داشته باشند تا بتوانند امدادرساني خود را به نحو مطلوب انجام دهند.

دكتر مهدي زارع معاون پژوهشي پژوهشگاه بين‌المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله در رابطه با زمين لرزه اخير تهران تأكيد كرده است: زمين‌لرزه‌اي با ‌اين بزرگي در محدوده‌اي مثل جنوب تهران مي‌تواند پيش هشدار بسيار خوبي بر فعال بودن گسل‌ها و لرزه خيزي جدي و با بزرگاي بيشتر در همين محدوده باشد. به نظر مي‌رسد ‌اين زلزله، يك پيش آگاهي خوب بوده كه در گستره‌اي با 15 ميليون نفر جمعيت در جنوب شرق تهران و در عمق 15 كيلومتري رخ داده ولي خوشبختانه به دليل بزرگي 4ريشتر، تلفات و خساراتي در پي نداشته است و مي‌توان گفت يك پيش هشدار جدي براي توجه به لرزه‌خيزي منطقه بوده است.

زارع خاطر نشان مي‌كند: ‌اين زلزله نشان داد همچنان كه هشدار داده‌ايم مسئله لرزه‌خيزي جنوب تهران جدي است و امكان وقوع چنين زلزله‌هايي در آن وجود دارد همچنان كه حدود هزار سال پيش دو زلزله بزرگ تاريخي ري در‌اين منطقه اتفاق افتاده است. وي در خصوص فعال بودن گسل مسبب زلزله تهران مي‌گويد: طبق استاندارد دانش زمين‌شناسي گسل فعال تعريف خاصي دارد كه بر اساس آن شواهد مشخصي براي فعال بودن گسل شمال تهران، گسل‌ايوانكي و گسل ري وجود دارد. گسل‌هاي جوان و فعال حالتي است كه آبرفت‌هاي جوان (كواترنر) را جابه‌جا مي‌كنند لذا حتماً لازم نيست كه مرتب زلزله بيايد تا گسلي را فعال بدانيم مثلاً گسل شمال تهران كه آبرفت‌ها را بريده و جابه جا كرده گسل فعال است و‌ اين گسل‌ها را حتي اگر هزار سال هم زلزله‌اي رخ ندهد نمي‌توان غيرفعال دانست.

به هر تقدير از آخرين زمين لرزه در تهران بيش از پنج سال مي‌گذرد و خوشبختانه آن دفعه نيز زلزله كوچكي در مقياس ريشتر رخ داد ولي‌ اين لرزه‌ها بيش از هر كس ديگري بايد زنگ خطري براي مسئولين باشد كه اولاً تهران به واقع پتانسيل‌هاي زمين لرزه‌اي به مراتب بزرگتر از ‌اين زلزله‌ها را دارد و بايد متوليان مهار بحران همواره هوشياري و آمادگي خود را حفظ كنند و ثانياً مشكل بافت‌هاي فرسوده جنوب شهر تهران هنوز هم به عنوان يك پروژه روي ميز بوده و بايد براي آن تدبيري جدي انديشيد.   منبع: ایران  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.